Stacje pogodowe

Na świecie działa ponad 40 000 stacji pogodowych, zarówno profesjonalnych jak również amatorskich. Połączone dane ze stacji, wraz ze zdjęciami satelitarnymi od lat służą meteorologom do interpretacji warunków atmosferycznych i prognozowania pogody. Jeszcze kilka lat temu nie każdy mógł sobie pozwolić na zakup stacji, ponieważ ceny były zbyt wysokie. Wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiła się oferta wielu producentów i dystrybutorów, od stacji za kilka złotych mierzących temp, wilgotność i pobierających dane o pogodzie z Internetu, do stacji profesjonalnych np. firmy Davis, wartych kilka tysięcy złotych. Do monitorowania pogody w swoim miejscu zamieszkania wystarczy stacja z kilkoma podstawowymi czujnikami zewnętrznymi, która mierzy prędkość i kierunek wiatru, ciśnienie, temperaturę wilgotność, a także sporządza mini prognozę pogody. Stacje pogody maja bardzo szerokie zastosowanie np. w rolnictwie, budownictwie, turystyce itd. W systemie ActiveWeather, oprócz tych książkowych zastosowań, jest także możliwość monitoringu warunków panujących w domu, tj. temperatury oraz wilgotności.
Poniżej podajemy kilka zasad dotyczących montażu i lokalizacji stacji.

Przy montażu stacji pogodowej powinny być spełnione pewne warunki takie jak:
1. Stacja może stanąć na balkonie z balustradą odsuniętą przynajmniej metr od elewacji. Urządzenie nie może być zamontowane na samej elewacji.
2. Dobrym miejscem dla stacji jest ogródek z bezpiecznym miejscem na zainstalowanie urządzenia.
3. Miejsce odsłonięte dla wiatru, wymagana jest wolna przestrzeń w promieniu 10 metrów wokół urządzenia.
4. Stację zamontować można tylko od strony wschodniej, północnej i zachodniej.
5. Nad stacją powinna być wolna przestrzeń, tak, żeby balkon znajdujący się wyżej lub drzewa, nie zasłaniały deszczomierza. Ten może być ewentualnie odsunięty - minimum 30 cm - od stropu.
6. Czujnik temperatury, jeżeli jest taka możliwość trzeba umieścić w jak najbardziej zacienionym miejscu i co najmniej 2 m nad ziemią.

OSTRZEŻENIA

PROGNOZA
OSTRZEŻENIA
Prognozy i ostrzeżenia dzieki http://lowcyburz.pl/

GALERIA - niecodzienne zjawiska pogodowe i nie tylko

Zapraszamy wszystkich do przesyłąnia ciekawych zdjęć zjawisk pogodowych, oraz innch interesujących tematów związanych z szeroko pojętą pogodą. Zdjęcia proszę wysyłać na adres: E-mail: office@activeweather.org

Pierwsza stacja dodana do serwisu.

Kontakt

Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy. Wszelka pomoc w tworzeniu tego serwisu będzie mile widziana.

E-mail: office@activeweather.org