Radary Burzowe

"Radary Burzowe"

Jednym z rozwiązań, które umożliwiają prognozowanie i obserwacje zjawisk pogodowych są radary meteorologiczne inaczej dopplerowskie (efekt Dopplera polega na zmianie częstotliwości sygnału odbitego od obiektu, jeśli obiekt ten przybliża się lub oddala od radaru – znajduje się względem niego w ruchu. źródło wikipedia.). Działają one w bardzo podobny sposób jak inne rodzaje radarów np. radary wojskowe itp. Zasada działania radarów meteorologicznych jest taka, że wysyła on impuls elektromagnetycznych w wąskich wiązkach i odbiera odbite fale od obiektów znajdujących się w atmosferze, tj. cząsteczek wody, czyli chmur, opadów, także tych w ruchu, czyli wiatrów. Podstawowe parametry radarów to długość fali, rozdzielczość, zasięg, strategia skanowania, moc.

Radary burzowe obejmują zasięgiem około 80 % powierzchni Polski, czyli 250 km wokół stacji w przypadku chmur i opadów, a około 50 % w przypadku wiatrów. Sieć radarów w Polsce jest jednak niewystarczająca. Najbardziej „zaniedbanym” rejonem są Mazury, gdzie funkcjonuje system ostrzegania żeglarzy przed nagłymi zmianami pogody i dane pobierane są z radarów, a one niestety nie obejmują swoim zasięgiem tej części Polski. W Polsce obecnie znajduje się 8 takich urządzeń skupionych w systemie POLRAD. Dane przesyłane są bezpośrednio do IMGW i tam są analizowane. Radary w Polsce zostały zainstalowane w latach 1995-2004 a od 2009 trwa modernizacja sieci i wymiana na radary nowszej generacji o podwójnej wiązce radarowej (więcej informacji znajdziesz na wikipedii.) Lista lokalizacji Radarów systemu POLRAD:

1. Poznań

2. Świdwin koło Szczecina

3. Legionowo koło Warszawy

4. Rzeszów

5. Gdańsk

6. Brzuchania koło Krakowa

7. Ramża koło Katowic

8. Pastewnik koło Jeleniej Góry

OSTRZEŻENIA

PROGNOZA
OSTRZEŻENIA
Prognozy i ostrzeżenia dzieki http://lowcyburz.pl/

GALERIA - niecodzienne zjawiska pogodowe i nie tylko

Zapraszamy wszystkich do przesyłąnia ciekawych zdjęć zjawisk pogodowych, oraz innch interesujących tematów związanych z szeroko pojętą pogodą. Zdjęcia proszę wysyłać na adres: E-mail: office@activeweather.org

Pierwsza stacja dodana do serwisu.

Kontakt

Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy. Wszelka pomoc w tworzeniu tego serwisu będzie mile widziana.

E-mail: office@activeweather.org